Kultūra

Andra Baltmane
PBLA Kultūras Fonda un Padomes (KF&P) priekšsēde

E-pasts: andra.adventurer@gmail.com 

Anita Andersone
PBLA KF&P vicepriekšsēde

E-pasts: laaj.priekssede@gmail.com

PBLA Kultūras darba grupa

Valda Grinberga
Amerikas Latviešu apvienība (ALA)
Renāte Albrehta
Dienvidamerikas un Karību Latviešu apvienība (DKLA)
Andra Baltmane
Eiropas Latviešu apvienība (ELA)
Sandra Dragūna
Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ
Laura Smite
Latviešu Nacionālā apvienība Kanādā (LNAK)

Šajā sadaļā:


PBLA kultūras fonda un padomes pārskats

PBLA Kultūras fonds dibināts 1972. gadā. Tā uzdevums bija atbalstīt latviešu kultūras saglabāšanu un jaunradi, kā arī latviskās izglītības pasākumus, kas veicināja mūsu nacionālo pastāvēšanu trimdā. 2021.g. decembrī, PBLA valde pieņēma lēmumu paplašināt KF darbību ar uzdevumiem:

PBLA KF&P valde sastāv no priekšsēža un vice-priekšsēža, kuŗus izrauga PBLA valde, un no centrālo organizāciju kultūras daļu/nozaru vadītājiem. KF&P darbojas 12 nozares: humānitāro un sociālo zinātņu, technisko un dabas zinātņu, rakstniecības, preses, mūzikas, teātŗa, tēlotājas mākslas, daiļamatniecības un lietišķās mākslas, tautas un mākslas deju, dziesmu svētku, filmu un paidagoģijas nozares.

PBLA KF&P līdzekļi galvenokārt rodas no centrālo organizāciju gadskārtējām un PBLA budžetā paredzētām iemaksām. Ar šiem līdzekļiem KF&P atbalsta kultūras un izglītības darbu gan mītņu zemēs, gan Latvijā. Kandidātus un darbus KF&P apbalvošanai var pieteikt nozaŗu priekšsēžiem vai KF&P valdes locekļiem organizācijas un atsevišķas personas līdz katra gada 1. oktobrim.

Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds un padome un Latvijas Valsts arhīvs sadarbībā ar Latvijas Valsts kino un foto dokumentu arhīvu, Latvijas Akadēmisko bibliotēku, Valsts Mākslas muzeju, Latvijas Vēstures muzeju, Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeju un citām kultūras un mākslas iestādēm 2004. gada oktobrī rīkoja Trimdas kultūras konferenci.

Otrā PBLA KF&P zinātniskā konference notika 2014.gadā, no 4. līdz 7. oktobrim Latvijas Nacionālā bibliotēkā Rīgā “Latvija ārpus Latvijas”. Trešā konference notika 2019. gada 30. septembrī un 1. oktobrī Cēsīs.

PBLA Kultūras fonda un padomes apbalvojumi

Pasaules brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds un padome (PBLA KF&P) aicina pieteikt kandidātus 2023. gada PBLA Kultūras fonda un padomes apbalvojumiem humanitāro un sociālo zinātņu, technisko un dabas zinātņu, lietišķās mākslas, mūzikas, paidagoģijas, preses, rakstniecības, deju, teātŗa, filmu, dziesmu svētku un tēlotājmākslas nozarē.

PBLA Kultūras fonda un padomes uzdevums ir atbalstīt latviešu kultūras saglabāšanu un jaunradi un godalgot izcilus latviešu kultūras sasniegumus un darbiniekus, kā arī veicināt nacionālo pastāvēšanu, atbalstot skolas un latvisko audzināšanu. Par PBLA Kultūras fonda un padomes godalgas kandidātiem izvirzāmi ārpus Latvijas dzīvojoši, panākumiem bagāti latviešu autori, mākslinieki, komponisti, kultūras, izglītības un jaunatnes darbinieki, kā arī cittautieši, kuri veicina latviešu kultūras atpazīstamību ārpus Latvijas. Atsevišķos gadījumos kandidāti var arī būt Latvijā dzīvojošas personas par to īpašu ieguldījumu latviešu diasporas kultūras dzīvē. Tāpat PBLA KF&P godalgas tiek piešķirtas arī par zinātniskiem darbiem, daiļliteratūras un preses publikācijām, tēlotājmākslas darbiem, daiļamatniecības un lietišķās mākslas darbiem, kā arī veikumiem skaņu, teātra un deju mākslā, skolu un jaunatnes audzināšanas darbā.

PBLA Kultūras fonds un padome piešķir apbalvojumus četrās kategorijās. Visaugstākie apbalvojumi ir PBLA Kultūras Fonda un padomes Goda balva un Goda diploms, kas ir vienlīdzīgas pirmās pakāpes godalgas. Tāpat PBLA KF&P valde, vadoties pēc iesūtītajiem pieteikumiem, lemj par Krišjāņa Barona balvu (rakstītam vārdam) un Atzinības rakstu piešķiršanu. Godalgu pieteikumi jāiesūt attiecīgās nozares vadītājam, sniedzot rakstisku pamatojumu par šī kandidāta sasniegumiem un pievienojot divas (2) atsauksmes vēstules. PBLA KF&P noteikumi paredz, ka viena autora darbus vai veikumus tajā pašā nozarē var godalgot ne agrāk kā pēc trim (3) gadiem.

Plašāka informācija:

PBLA Kultūras Fonda un padomes apbalvojumi

PBLA KF&P līdzekļu piešķīrumi 2025

PBLA Kultūras fonds un padome (PBLA KF&P) izsludinājis pieteikšanos līdzekļu piešķīrumiem 2025. gadā. Piešķīrumu primārais mērķis ir atbalstīt ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu projektus kultūras, izglītības un jaunatnes darbības laukā. Līdzekļu pieprasījumi jāiesūta līdz 2025. gada 15. martam, aizpildot tiešsaistes pieteikumu šeit : https://forms.gle/2QGdtRZwJi4Wa8zR6

2025. gada konkursā par piešķīrumu saņemšanu priekšroka būs pieteicējiem, kas iesniegs radošus, inovatīvus, oriģinālus projektus, popularizējot latviešu kultūru un mākslu mītnes zemēs un vienojot diasporas latviešu sabiedrību. Piešķīrumi privātpersonām 2025. gadā netiks atbalstīti.

Lai top augstvērtīgi, sabiedrībai noderīgi, nebijuši projekti!

Jautājumiem: pblakfp@gmail.com  

PBLA Kultūras Fonda un padomes piešķīrumi

KF&P nozaru vadītāji

Guntis Šmidchens (ASV)
Humānitāro un sociālo zinātņu nozare
Lilita Spure (ASV)
Lietiskās mākslas nozare
Gunārs Nāgels (Latvija)
Preses nozare
Vita Gaiķe (Kanada)
Rakstniecības nozare
Iveta Rone (Austrālija)
Tautas un mākslas deju nozare
Arturs Jansons (Kanada)
Mūzikas nozare
Elita Pētersone (Kanada)
Pedagoģijas nozare
Sandra Bondarevska (Īrija)
Teātŗa nozare
Linda Treija (ASV)
Tēlotājas mākslas nozare
Iveta Grava (Latvija)
Dziesmu svētku nozare
Māra Pelēce (ASV)
Filmu nozare